Вечность воплощёная в камне

Догляд за пам’ятниками з граніту

Пам’ятники з натурального граніту потребують періодичної профілактики, інакше навіть найдорожчий пам’ятник буде виглядати занедбаним, а поховання забутим. Граніт від природи чудово виглядає століттями. Щоб гранітний пам’ятник довгі роки зберігав свій первісний вигляд необхідно виконання простих процедур та правил:

  • Гранітні вироби не слід мити з використанням великої кількості води. Досить просто очистити пам’ятник від сміття, пилу та старого листя вологою ганчіркою, а потім насухо пройтися шматком м’якої матерії, щоб не було розводів. Це збереже полірування і запобігатиме псуванню каменя. Не використовувати засоби для очищення ванни, кухні, туалету, скла та інших хімічних засобів. Хімічні засоби, що містять абразивні частинки, можуть подряпати полірування. Місця з нанесенням гравіювання вимагають особливо обережного і ретельного догляду. Не слід натирати гравіювання абразивними порошками.
  • Якщо є специфічні забруднення: плями від цвілі (на граніті рідко), насіння з дерев, фарба (вандалізм) і відмити водою неможливо, то необхідно використовувати спеціальні засоби для догляду за каменем. У випадку з видаленням фарби підійде простий розчинник, але при його використанні мутніє полірування на пам’ятнику, тому обережно ватним тампоном наносити розчинник тільки в місцях нанесення фарби, і обов’язково потім промити водою. Не використовувати щітки, металеві предмети, тому що вони залишать сліди на поліровці, і доведеться наново полірувати весь пам’ятник.
  • Не рідко на старих кладовищах навколо місця поховання є зелені насадження. В такому випадку слід доглядати і за ними, обов’язково обрізати нависаючі над деталями пам’ятника гілки. Навесні починається рух соку в рослинах. Сік, що виділяється з рослин, крапаючи на деталі пам’ятника може привести до того, що на камені проросте мох, який не тільки зіпсує зовнішній вигляд пам’ятника, але і може привести до руйнування деталей.
  • На пам’ятнику не слід запалювати звичайні свічки з відкритим вогнем. Рекомендується використовувати закриті лампадки, або, так звані, добові свічки, при згорянні яких, віск не стає рідким, він випаровується, тому не зашкодить поверхні пам’ятника.
  • При догляді за пам’ятником категорично забороняється користуватися жирними і масляними розчинами. Вони мають властивості глибоко проникати у виріб, і місце залишиться темним. Слід також уникати потрапляння губної помади на граніт і особливо на гравіювання. Для видалення таких забруднень потрібен демонтаж пам’ятника, повне переполірування деталі, а отже, гравіювання доведеться наносити наново.
  • Гранітна ваза, якщо така є, вимагає особливої уваги: наполегливо рекомендується на зимовий період видаляти з вази всю воду, закривати вазу на час холодів від попадання в них дощу та снігу. Застигла вода може стати причиною розколу каменю.

Всі ці нескладні правила з догляду за гранітним пам’ятником необхідно довести до відома замовника при підписанні Акту прийому-передачі виконаних робіт.

* У роботі з рекомендацій були використані тексти з відкритих джерел в мережі Інтернет, які були систематизовані, перевірені, виправлені і доповнені.