Вечность воплощёная в камне

Пам’ятай про смерть

Memento mori (Пам’ятай про смерть)-  цей вислів прийшов до нас з латинської мови – пам’ятай, що помреш, або пам’ятай про смерть. Часто цей вислів помилково використовують, як «memento more», що означає – пам’ятай звичай. Цією крилатою фразою вітали один одного члени ордена траппістів в середні століття. Це слугувало монахам нагадуванням того, що всі люди смертні і повинні жити гідно, щоб не отримати кару за своїх гріхи в іншому світі.

Орден трапістів був заснований абатом одного з монастирів, та отримав свою назву завдяки місцевій долині. Для членів ордена існували дуже суворі правила, які межують з аскетизмом. Ченці багато молилися і важко працювали, спали в труні на соломі, харчувалися скромно овочами, одягалися в ряси і важкі черевики.

У Стародавньому Римі ця фраза згадувалася в період ходи полководців, які поверталися додому з перемогою. За спиною переможця йшов раб, нагадуючи те, що, незважаючи на перемогу і почесті, той залишається смертним. Respice post te! Hominem te memento! – «Обернись! Пам’ятай, що ти – людина! »(Глава 33« Аполо-гетики »Тертуліана).

У Єгипті під час бенкетів виставлялася мумія з написом: «memento mori».

Японські самураї в своїх заповідях використовують таке: «Щоранку думай про те, як треба вмирати. Щовечора освіжай свій розум думками про смерть. Виховуй свій розум. Коли твоя думка постійно буде обертатися навколо смерті, твій життєвий шлях буде прямий і простий. Твоя воля виконає борг, твій щит стане непробивним ». Ще дітьми самураї навчалися ритуальними прийомами здійснення обряду харакірі.

Мусульманами принцип «пам’ятай про смерть» використовується як духовне визволення. Людина повинна боятися смерті. Віруючому праведникові смерть не страшна, тому що на зміну тлінному життю приходить вічне життя.

Християнство розуміє сенс життя, смерті та вічного життя з старозавітної фрази: «День смерті краще дня народження» і слів Ісуса Христа: «… Я маю ключі від пекла і раю». Християнин повинен бути готовим, «бо, в який час не гадаєте, прийде Син Людський».

Доктор Кюблерр-Росс, автор відомої книги «Смерть – остання стадія зростання», наводить багато прикладів того, як змінюються люди, які усвідомили неминучість смерті. Такі люди за короткий проміжок часу роблять величезний стрибок в духовному зростанні і стають куди щасливішими, ніж коли насолоджувалися благами земного життя, не замислюючись про сам факт смерті. Про смерть не можна забувати. Всі ми смертні і рано чи пізно підемо з цього матеріального світу. Важливо, щоб люди пам’ятали про перехід з цього життя в життя вічне, що не має кінця. Людина, морально підготовлена до смерті, більш вільна у своїх думках і вчинках, позбавлена всякого роду примусу і підпорядкуванню. Смерть для такої людини є природним фіналом, а не страшним крахом.

У Чехії в місті Кутна Гора є галерея «MEMENTO MORI». Прикраси каплиці XVII століття складаються з людських кісток. В інтер’єрі використані залишки 40 000 людей. Це місце покликане служити нагадуванням про тлінність життя.

Традиційним символом «Memento mori» слугує танцюючий скелет – череп зі схрещеними кістками. Пісочний годинник – класика, час, який швидко змінюється.