Роз’яснення щодо виплати допомоги на поховання в Україні
Виплата допомоги на поховання проводиться на підставі статті 53 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язана поховати померлого, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 31 січня 2007 р N 99.
Особам, які здійснили поховання пенсіонера, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку пенсіонер отримував на момент смерті.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в разі смерті пенсіонера, який отримував таку пенсію, допомога на поховання виплачується у розмірі тримісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, але не менше п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Для отримання допомоги на поховання особі, яка здійснила поховання, необхідно звернутися в управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації померлого пенсіонера з довідкою про смерть або випискою з реєстру про смерть.
Якщо смерть пенсіонера настала за кордоном, реєстрація смерті громадян України проводиться консулом за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті, виявленням тіла померлого або за місцем поховання. Реєстрація смерті здійснюється за письмовою заявою родичів померлого, компетентних органів країни перебування, адміністрації медичного закладу, в якому настала смерть.
Свідоцтво про смерть видається близьким родичам померлого або надсилається разом з паспортним документом померлого до Міністерства закордонних справ України для передачі зазначеним вище особам. На підставі актового запису про смерть консул видає довідку про смерть до органів Пенсійного фонду для отримання допомоги на поховання.
Якщо реєстрація актів цивільного стану була проведена компетентними органам держави перебування, про що свідчить відповідний документ, то повторна реєстрація в дипломатичному представництві або консульській установі не проводиться.
У разі реєстрації смерті компетентними органами іноземної держави, законодавством якої не передбачено видачу зазначених довідок, надається свідоцтво про смерть, легалізоване в консульстві.
Допомога на поховання не виплачується у разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім’ї або іншою особою).