Вечность воплощёная в камне

Великдень (Пасха)

До великого свята Великодня віруючі готуються дуже серйозно: протягом 40 днів триває Великий піст, під час якого слід відмовитися від багатьох земних благ, таких, як їжа тваринного походження, статеве життя і інші фізичні та духовні «слабкості».

Великдень – історія свята

Бере свій початок ще задовго до зародження християнства, в пам’ять визволення євреїв від рабства єгиптян. На івриті Великдень (або Пасха), називається «песах» і означає пощада. Це спогад про те, як янгол, що вбивав єгипетських немовлят, проходив повз єврейські домівки, коли бачив на їх дверях сліди крові жертовного ягняти.

Великдень тривала з вечора 14 по вечір 21 місяця Авіва або нісана, що відповідає другій половині березня і першій половині квітня. На десятий день глава роду вибирав молоду, однорічну вівцю або козу – агнця, яких називали «пасха». Увечері на 14-й день агнця вбивали, і його кров наносили на обидві одвірки і верхню дверну щаблину. Під час всього свята євреям було заборонено вживати в їжу кислі хліба, дозволялось тільки прісні. Це нагадувало єврейському народу про його обраність і покликання бути непорочним і чистим, вільним від «псування квасом єгипетським».

У II столітті зародилася християнська Пасха, в пам’ять про жертовність Ісуса Христа, його смерть і чудесне воскресіння. Воскресіння Ісуса стало доказом того, що Ісус Христос є істинним Господом, Відкупителем і Спасителем. У День Святої Пасхи душа християнина наповнюється захопленістю і невимовною радістю, тому, що Воскресінням Господа ознаменувалася перемога над гріхом і над його наслідком – смертю. Бо воскресши, Господь переміг смерть.

Головним вважається останній тиждень перед Великоднем, а саме, його останні три дні. Настає Чистий четвер, день в який усі парилися в лазні, милися, купалися, слідуючи народним повір’ям: «В Чистий четвер, навіть ворона миє в калюжі своїх дітей-воронят». Вранці в Чистий четвер забивали худобу для приготування святкових страв, приказуючи при цьому: «Чистий четвер, збережи від хробаків і всяких гадів на довгий час». Далі слідує Страсна п’ятниця, день винесення плащаниці, спогадів про смерть Христа. Це день, в який не повинно бути справ мирських, тільки духовні. Звичайно, в наших реаліях складно уникнути побутової рутини, але можна намагатися робити лише необхідне.  В цей день віруючі відвідують богослужіння, відбувається цілування плащаниці, яка буде знаходитися в храмі три дні, на честь трьох днів перебування Христа в труні. Ну а в суботу о 12 годині ночі, дзвін сповіщає про початок богослужіння на честь свята Великодня, який супроводжується хресним ходом, молитвами і наступним освяченням традиційних страв. Після цього, власне і приходить неділя – день Пасхи (або Великдень).

Традиційно в день свята люди христосались – говорили один одному «Христос воскрес!» – «Воістину воскрес!» і обмінювалися триразовим поцілунком.